فريدونكنار و فريدونكناري هاي مهاجر
     
 

 

اشتغال و فرصت هاي شغلي در امارات متحده عربي

 
۱۳۸٦/٧/٢

اشتغال و فرصت هاي شغلي در امارات متحده عربي

 

شعبان آزادي كناري
كارشناس خبره مسوول مطالعات بازار كار جهاني
وزارت كار و امور اجتماعي
Shakerin2003@yahoo.com

www.shazadi.persianblog.ir

* مقدمه:
امارات متحده عربي واقع در نوار ساحلي درياي عمان و خليج فارس كه مشتمل بر هفت امارت: ابوظبي- دبي- شارجه- ام القيوان- رأس الخيمه و فجيره و عجمان مي‌باشد در سال 1971 تأسيس و در سال 1972 كشور فدرال امارات متحده عربي ناميده شد. كشف نفت در سال 1966 صنعت اقتصادي اين كشور را به طرز وسيعي دگرگون و شكوفا كرد و منابع غني هيدروكربن موجب رشد بي‌سابقه اقتصادي در اين كشور شد. وسعت جغرافيايي امارات متحده عربي حدود 83000 كيلومتر مربع است.
شهر دبي سواحلي به طول 72 كيلومتر داشته و حدود 3885 كيلومتر مربع از خاك امارات متحده عربي را به خود اختصاص داده است. اين امارت با داشتن فرودگاه هاي بسيار مجهز و منحصر به فرد در چهار راهي از غرب و شرق و اروپا قرار دارد. فرودگاه دبي يكي از شلوغ ترين فرودگاه هاي دنياست كه به دليل تعدد پروازهاي بين المللي و اروپايي و نظم خاص آن و اهميت تجاري آن موفق به دريافت چندين جايزه بين‌المللي خطوط پروازي شده است.
امارات متحده عربي در شمال شرقي شبه جزيره عربستان واقع شده است و از شمال به خليج فارس، از غرب به قطر و عربستان سعودي، از جنوب به عمان و عربستان سعودي و از شرق به درياي عمان و كشور عمان منتهي مي شود. امارات متحده عربي از هفت شيخ نشين تشكيل شده است كه عبارتند از: ابوظبي، دوبي، شارجه، راس الخيمه، فيجيره، ام القوين و عجمان . اين كشورشامل حدود 200 جزيره است . ابوظبي بزرگترين شيخ نشين است و پس از آن دوبي مقام دوم را دارد.
بخش اعظم اين سرزمين از صحرا تشكيل شده است و گاهي واحه هايي در آن يافت مي شود. با اين وجود دو رشته كوه نيز در اين كشور وجود دارد. سواحل اين كشور، كه اكثر جمعيت در آن ساكنند، عمدتا پوشيده از نمكزار است .
امارات متحده عربي آب وهوايي گرمسيري دارد، تابستان هاي آن داغ و مرطوب و زمستان هاي آن ملايم است. بارندگي در اين كشور نادر است و اغلب در ماه هاي زمستان اتفاق مي افتد. درپايان زمستان و نيز در طول زمستان وقوع طوفان شن معمول است. متوسط درجه حرارت در ماه ژانويه 33 درجه سانتي گراد (F91) و در ماه ژوئيه 17 درجه سانتي گراد (F62)  است .
هزينه زندگي به ويژه مسكن در اين كشور بيش از ديگر كشورهاي حاشيه خليج فارس است و كالاهاي وارداتي نيز گرانند. با اين وجود حقوق هاي پرداختي به اتباع غربي نيز بالاست و اين گروه از افراد عموما از سطح زندگي بالايي برخوردارند.
كليه اتباع خارجي كه مي خواهند در امارات متحده عربي كار كنند، نياز به مجوز كار دارند كه تنها پس از آن كه فرد مجوز اقامت قانوني خود را به دست آورد، قابل دريافت است. پس از كسب مجوز اقامت قانوني، در صورتي كه تقاضاي شما مورد تاييد و حمايت كارفرمايتان قرار بگيرد، صدور مجوز كار خود به خود انجام خواهد شد.
براي زندگي در امارات متحده عربي ابتدا بايد رواديد بگيريد. كارفرماي شما بايد حمايت مالي از شما را به عهده بگيرد و چندين مدرك به مقامات ارائه نمايد كه عبارتند از : مدرك نشان دهنده صلاحيت هاي علمي و شغلي شما كه به تاييد وزارت امور خارجه كشور رسيده باشد و يك گواهي پزشكي . پس از اينكه رواديد گرفتيد و وارد كشور امارات شديد، بايد از وزارت بهداشت اين كشور كارت بهداشت دريافت كنيد. سپس اداره مهاجرت تاييديه اقامت شما را صادر خواهد نمود. البته بدانيد كه روال كار طولاني است، خصوصا اگر بخواهيد همسر و كودكان خود را نيز همراه خود ببريد.

* رواديد:
كليه اتباع خارجي به غير از اتباع ديگر كشورهاي حاشيه خليج فارس براي ورود به امارات به رواديد نياز دارند. رواديد را بايد قبل از سفر، از كنسولگري يا سفارت امارات در ايران دريافت كنيد، براي دريافت كليه انواع رواديد، يك نفر شهروند اماراتي - كه مي تواند كارفرما يا يكي از اعضاي خانواده باشد- بايد حمايت مالي از متقاضي را به عهده بگيرد و اگر بيش از زمان تعيين شده در اين كشور بمانيد، مجازات ها  و جريمه‌هايي در نظر گرفته خواهد شد. زنان مجرد ممكن است براي اخذ رواديدي امارات دچار مشكل شوند.

* بازار کار در امارات متحده عربي:
بر اساس اطلاعاتي که از سوي منابع رسمي وزارت کار امارات منتشر گرديده است، ساليانه بيش از 200 هزار رواديد کار براي متقاضيان از ساير کشورها براي ورود به امارات متحده عربي صادر مي گردد. ظاهراً اکثريت درخواست صدور رواديدي کار توسط تعداد معدودي از شرکت هاي معتبر تامين نيروي انساني انجام مي گيرد. از طرف ديگر، در امارات متحده قريب  به 367 هزار شرکت به ثبت رسيده که بيش از 50 درصد از آنها فعاليت غير واقعي داشته و بخشي از اهداف تاسيس آنها اخذ رواديد کار در ازاي دريافت مبالغ خاص براي براي اتباع خارجي است. نزديک به 200 تا 400 هزار نفر نيروي کار غير قانوني در امارات متحده عربي فعاليت دارند. اين عده يا به صورت غير مجاز و يا به صورت مجاز به اين کشور وارد شده و سپس بر اثر اختلاف با کارفرما و يا عدم دريافت دستمزد مبادرت به ترک محل کار خود نموده و از کشور خارج نگرديده و به صورت غير قانوني در امارات به کار ادامه داده اند.
طبق مقررات امارات، به کساني که به مقيمين غير قانوني، کار ارجاع نمايند از 3 تا 10 هزار دلار، جريمه تعلق مي گيرد و ممکن است به 3 تا 4 سال حبس نيز محکوم شوند. دولت امارات يکبار براي غلبه بر مشکل کارگران غير مجاز در سال 1996 مبادرت به صدور عفو عمومي چهار ماهه براي خروج مقيمين غير قانوني از کشور نموده است. مجددا در سال 2002 عفو عمومي ديگري اعلام گرديد که نزديک به 100 هزار نفر از آن براي خروج قانوني از کشور استفاده نمودند. حضور نيروي کار خارجي در امارات به گونه اي است که ترکيب جمعيت اين کشور را کاملا متفاوت از ديگر کشورها نموده است. به طوري که از حدود 488/3 ميليون نفر جمعيت اين کشور حدود 608/2 ميليون نفر را خارجيان تشکيل مي دهند.
در امارات متحدة عربي آژانس هاي كاريابي متعددي وجود دارد كه اجازة استخدام و به كارگيري نيروي كار خارجي را دارند . اين آژانس ها مشمول شرايط خاصي هستند، آنها حق ندارند جهت پيدا نمودن كار براي كارگران مبلغي را از آنها دريافت نمايند. اين آژانس ها دستمزد را از كارفرماياني كه درخواست نيروي كار خارجي داشتند، دريافت مي كنند . اين دستمزد با توافق آژانس و كارفرمايي كه داراي مجوزهاي  كار از طرف وزارت كار جهت درخواست نيروي كار خارجي است تعيين مي گردد .
با توجه به امضاي توافق نامه اخير همكاري هاي كنسولي بين جمهوري اسلامي ايران و امارات متحده عربي مبني بر ايجاد تسهيلات لازم براي صدور رواديد كار اتباع ايراني و حل مشكلات ايرانيان، زمينه قانوني اعزام نيروي كار به اين كشور فراهم آمده و كارجويان متقاضي كار در اين كشور مي توانند يا با مراجعه به دفاتر كاريابي هاي بين المللي داراي مجوز از سوي وزارت كار و امور اجتماعي و يا به صورت شخصي به آن كشور اعزام شده و در آن جا مشغول به كار شوند.
يكي از كـــم هزينه ترين و مناسب ترين روش هاي يافتن كار در امارات و كشورهاي حوزه خليج فارس براي قشر تحصيلكرده و متخصص، ثبت مشخصات و ايجاد CV   (RESUME) در سايت هاي كاريابي اينترنتي است كه هم اكنون بسيار رايج شده و در امارات نيز قدم هاي مثبتي در اين زمينه برداشته شده است.
شما مي توانيد به يكي از سايت هاي زير مراجعه نموده و مشخصات كامل و دقيق وتجربيات كاري خود را به زبان انگليسي در آن وارد نماييدwww.bayt.com  يا  www.nadia-me.com ضمنا يكي از سايت‌هاي فعال و پر سابقه كاريابي در امارات عربي متحده كه از سال 1984 تا‌كنون در زمينه جايابي و معرفي فرصت هاي شغلي در اين كشور و ديگر كشورهاي عربي فعاليت مي كند و متشكل از شبكه هايي از كاريابي هاست، سايت اينترنتي www.jobsindubai.com  مي‌باشد كه دفاتر كاريابي‌هاي بين‌المللي و كارجويان محترم مي‌توانند با برقراري ارتباط با اين شركت زمينه اعزام نيروي كار به اين كشور و ساير كشورهاي عربي را فراهم آورند.
همچنين مي توانيد با مراجعه به سايت روزنامه هاي گلف نيوز و خليج تايمز (روزنامه هاي انگليسي زبان امارات) با آدرس هاي www.gulfnews.com و ww.khaleejtimes.com  با کارفرمايان متقاضي نيروي کار تماس بگيريد. 

 

مقاله فوق در شماره 334  مورخ 20 شهريور 1386 هفته نامه بازار كار به چاپ رسيده است.

 

 

 

 
  لینک دائم

فریدونکناری های‌ مهاجر

نویسندگان
فریدونکناری های‌ مهاجر


آرشیو وبلاگ
امرداد ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
فروردین ۸٩
اسفند ۸۸
بهمن ۸۸
دی ۸۸
آذر ۸۸
آبان ۸۸
مهر ۸۸
شهریور ۸۸
امرداد ۸۸
تیر ۸۸
خرداد ۸۸
اردیبهشت ۸۸
فروردین ۸۸
اسفند ۸٧
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
مهر ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
فروردین ۸٦
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥


لینک دوستان
اخبار فریدونکنار وبلاگ حمید جمرک
اخبار مازندران
آنچه می شود و می توان نوشت-وبلاگ مهدي شيرافکن
بابل نت
برنج
پايگاه خبري ديلم نيوز
وب سايت بندر فريدونکنار
پسر تنها با يه قلب فرشته
تجارت محصولان سالم و ارگانیک-وب لاگ نبی نژاد کناری
تلاطم (عيسي خسروي)
حاج بصير
حاج مهدي، وبلاگ مهدي نصيري
حرف هايي براي نگفتن
خطه ي مبارک
دل نوشته های نبی نژاد کناری
دیاسپام-وبلاگ امین جماعتی
راست قامتان
روزنامه بشیر مازندران
روزنامه نگار فریدونکناری
اتاق اقتصاد-وبلاگ محمد میرانی کناری
سايت شهر الکترونيکي فريدونکنار
سايت فرمانداري بابلسر
سایت شخصی حسین ذکریایی
سایت شعبان آزادی کناری، مترجم و خبرنگار آزاد
شركت تعاوني خدمات اطلاع رساني پايا گستر
شركت تعاوني مرزنشينان فريدونكنار
شركت فناوري اطلاعات پاسارگاد
شرکت گوهر سبزه زار فروشنده برنج محلی فریدونکنار
شمال نیوز
عاشق تر از هميشه، وب لاگ محسن خبازي كناري
عشق من، ازباران
عطش-وبلاگ علي اصغر حسين زاده فر
فريدونكنار
فريدونكنار عيسي (ميثم) خسروي
فريدونکنار و فریدونکناری های مهاجر
فریدونکنار با همه جوانان هنرمند-وبلاگ عباس مهربان
فریدونکنار خطه مبارک
فریدونکنار سیتی-وبلاگ روح الله حسن زاده
فریدونکنار شهر مروارید سیاه - درنای سفید و طلای زنده (علي اصغر حسين زاده فر)
کشتی، هنر پارسیان
کلوب دختر و پسراي فريدونکنار و بابلسر
مازند نومه
مجتمع آموزشی پردیسان فریدونکنار
مجمع اسلامی شمیم اهل بیت
مجمع مازندراني هاي مقيم مركز
مرکز آموزشی استثنایی 15 خرداد فریدونکنار
مهاجرت نيروي كار به خارج از كشور
مهد و پژوهش های علمی قرآن کریم حضرت فاطمه زهرا
نماشون-وبلاگ دیگر مرتضی نبی نژاد کناری
هشت وادي ايثار
هنرمندان ماندگار زمین و شهر ما فریدونکنار-وبلاگ دوم عباس مهربان
وب لاگ طبیعت فریدونکنار, رضا قلی نژاد
وب لاگ مهدي قجري
وبلاگ حاج حسين بصير ذكريايي
وبلاگ خلیل سمائی
عکس و عکاسي-وبلاگ مجید واحدی سوته ای
وبلاگ محمد حسين نانوا كناري
وبلاگ محمدعلي رضازاده شاعر
وبلاگ هیئت پیروان ولایت
يادداشت هاي من-نخستين وبلاگ يك فريدونكناري
وبلاگ روستاي کوچک بيشه محله
وبلاگ وبسايت شهر فريدونکنار
وبلاگ انجمن توسعه و پيشرفت فريدونکنار
سایت هیئت کربلایی های شهرستان فریدونکنار
وبلاگ تیسابه لینگ
وبلاگ هنرستان کار دانش شهید نریمانی
رو به شادي-وب سايت شخصي محمد رضا بحرگرد نيکو
روزنوشت هاي هادي شيرزاد
کافي نت کام تل
وبلاگ درمانگاه شهداء فریدونکنار
دومین نمایشگاه عکس سوگواری عاشورا شهرستان فریدونکنار
وبلاگ لنگرگاه
تشکل دانشجویی منطقه ولی عصر
سایت شهرداری فریدونکنار
وبلاگ ادب فارسی خانم کبیری کناری
سایت موسسه فرهنگی و هنری (ترجمه) مهر ویدا
وبلاگ دوما
وبلاگ سید عارفان
وبلاگ ازباران
وبلاگ جابلو، زکریا سمائی جابلو
وبلاگ تیک تاک های مهربانی، مرتضی حسینی

وبلاگ فارسی
تودی لینک

feed